چرا باز هم در دانشگاه اتاوا ؟

Send to :
 
از سال ۲۰۰۲ که من با برگزاری کنسرت گروه مهرورزان اولین برنامه هنری را به مردم اتاوا تقدیم کردم تا کنون بیش از ۳۵ کنسرت، تئاتر، و رقص و برنامه فرهنگی و هنری در اتاوا برگزار کرده ام که بیش از نیمی از آن ها در Alumni Theatre دانشگاه اتاوا برگزار شده اند. این سالن در عین حال موجب بیشترین "گلایه" ها و "گوشه و کنایه ها" و حتی در موردی ایمیل به هنرمندی که هنوز به شهر نیامده بود شد. در حالی که بسیاری از مردم اهمیتی به این که برنامه در کجا برگزار می شود نمی دهند، هستند کسانی که نسبت به Alumni Theatre دانشگاه اتاوا حساسیت نشان میدهند و به من ایراد می گیرند که چرا بیشتر برنامه های خود را در این سالن برگزار می کنم. هدف من از این دل نوشته روشن کردن دلایل منطقی و استوار خودم برای این کار است.

من در طی ین سال ها و برگزاری این برنامه ها تقریبا اکثر سالن های موجود در اتاوا را آزموده ام.در سالن زیبای موزه تمدن (Civilization) با هم کنسرت گروه دستان و همایون شجریان را برگزار کردیم. نه تنها هزینه بالای ۴۵۰۰ دلاری این سالن بخش عمده درآمد هنرمندان را به خود اختصاص داد، بلکه ویژگی های تکنیکی نور و صدای آن نیز مطلوب و مورد علاقه هنرمندان نبود.

چندین بار به سالن Kailash Mitel دانشگاه کارلتون رفتیم. مشکل اصلی این سالن سردرگمی مردم برای پیدا کردن محل سالن در میان انبوه ساختمان های در هم پیچیده دانشگاه کارلتون است که هر بار موجب می شود عده ای سرگردان و گم شوند.

یک بار هم برنامه "پنجره ای بسوی آفتاب" را موفق شدیم در سالن کوچک و جمع و جور و دوستانه  NAC برگزار کنیم. سالن زیبا و دلچسبی است و هنرمندان هم بسیار از آن راضی بودند، ولی مشکل این است که این سالن تقریبا هیچ وقت آزاد نیست؛ و احتمالا معجزه بود که آن شنبه ۹ ژانویه من به آن دسترسی پیدا کردم.

و بالاخره کنسرت اول استاد علیزاده و پژمان حدادی را در ژانویه ۲۰۱۲ در سالن استودیوی Centrepointe برگزار کردیم.سالنی زیبا و بدیع که مردم بسیار آن را دوست داشتند؛ ولی متاسفانه هنرمندان از برخورد غیر مسولانه تکنسین صدای سالن بسیار دل آزرده شدند (و دوستان مان در پاکسو نیز تجربه منفی مشابهی از اجرای برنامه در Centrepointe داشته اند).

برگردیم به Alumni Theatre دانشگاه اتاوا. این سالن اشکالاتی دارد که بنده خود بیش از هر کس از آن ها آگاهی دارم. از جمله:

•    سالن فاقد "صحنه" است. در نتیجه ردیف های عقب دید خوبی از برنامه ندارند.
•    ورودی های سالن در جلو قرار دارند بنابراین کسانی که دیر می رسند مزاحم برنامه و موجب حواس پرتی حاضرین می شوند.
•    آدرس دادن و پیدا کردن سالن راحت و سرراست نیست.
•    ظرفیت پارکینگ سالن به خاطر عملیات ساختمانی که در حال حاضر در جریان است به نصف کاهش داده شده.
•    محل استراحت و آماده شدن هنرمندان در زیرزمین و دور از صحنه می باشد.

اما در عین حال Alumni Theatre دانشگاه اتاوا از ویژگی هائی برخوردار است که گرچه مثلا آخرین مورد یعنی دوری اتاق هنرمندان (Green Room) برای آنان مشکل آفرین است، نه تنها هیچ یک از هنرمندانی که در این سالن برنامه اجرا کرده اند از این موضوع شکایت نکرده اند، بلکه به خاطر ویژگی های تکنیکی مثبت نور و صدا از آن بسیار راضی بوده اند. Alumni Theatre دانشگاه اتاوا به خاطر دو تکنیسین نور و صدای خود دنی و ژان فلی بسیار مورد علاقه هنرمندان است. ببینید استاد علیزاده پس از کنسرت ۱۲ آپریل ۲۰۱۴ خود در این سالن در این مورد چه می گویند:


دوستی اخیرا شکایت می کرد و می گفت: "من از نور های یک نواخت Alumni Theatre دانشگاه اتاوا خسته شده ام". در عین حال پژمان حدادی از من خواهش می کرد که تصاویر خوبی از نورپردازی های زیبا و هنرمندانه این سالن برای پروفایل وی تهیه و برایش بفرستم.

پژمان حدادی خود یک کارشناس صداست و هرگاه با گروه دستان به اتاوا می آمدند این پژمان بود که کار حساس صدابرداری را با دنی انجام می داد. نظر پژمان حدادی را در مورد Alumni Theatre دانشگاه اتاوا بشنوید:


دنی و ژان فلی نه تنها در کار نور و صدا بسیار شایق و کارکشته هستند، بلکه فوق العاده پر حوصله و صبور و بردبارند و به درخواست های هنرمندان با دقت توجه می کنند و آن ها را با احترام اجرا می کنند. به خاطر دارم زمانی که بانوی ارجمند سیما بینا همراه با گروه دستان در Art Galery برنامه داشتند مسئول صدابرداری در پی چند درخواست پژمان حدادی برای بالا و پائین بردن و زیر و بم ها با بی حوصلگی و گستاخی برآشفت و به پژمان نهیب زد که خودش می داند چه بکند، (در حالیکه او هیچ چیز از ریزه کاری های ساز های ایرانی نمی دانست). در عین حال یک ارزش دیگر دنی در Alumni Theatre دانشگاه اتاوا این است که وی به خاطر علاقه ای (passion) که به موسیقی دارد تقریبا تمام ساز های ایرانی را می شناسد و می داند چیدمان میکرفون ها برای آن ها چگونه باید باش و زیروبم ها را از پیش تنظیم می کند.

و حرف آخر این که Alumni Theatre دانشگاه اتاوا در کنار تمام این مزایا اقتصادی ترین سالن شهر است. به قیمت های (تقریبی) زیر توجه کنید. تجربه به من ثابت کرده که ۵ دلار قیمت بیشتر بلیط تاثیر قابل توجهی در تصمیم گیری شرکت کنندگان خواهد داشت. قیمت های زیر حاکی از این هستند که رفتن از Alumni Theatre دانشگاه اتاوا به سالنی دیگر نه تنها برای هنرمندان بهتر نخواهد بود، بلکه موجب افزایشی بیش از ۵ دلار در قیمت بلیط خواهد شد که یا موجب پائین آمدن تعداد شرکت کنندگان خواهد شد، و یا از درآمد هنرمندان خواهد کاست.

Alumni Theatre دانشگاه اتاوا        ۱۰۰۰ دلار
استودیوی Centrepointe                 ۲۵۰۰ دلار
موزی تمدن                ۴۵۰۰    دلار
سالن جدید Algonquin                 ۳۵۰۰ دلار

 
(با سپاس از محمد علی حناچی به خاطر تصویر زیبائی که از ما گرفت، بدون محمد علی ما استاد علیزاده را از دست می دادیم بدون هیچ یادگاری!)
 

چنانچه مایل هستید نظر شما بی کم و کاست در زیر همین متن درج شود این جا را کلیک کنید و نظر خود را با یا بدون ذکر نام برای بنده بفرستید.
 
Email From User
Send Date : Saturday, May 17, 2014
Name  
Email  
Phone  
Message mashghe naneveshteh hich ghalati nadarad. vaghti kasi kari ra anjam midahad khob momken hast iek seri eshkelat ham dashte bashad. Ama anjam dadan kar be khodie khod jaie taghdir darad. Man fekr mikonam NAC behtarin makan baraie anjame in gooneh marasem hast. Ama hamintor ke goftid baiad hameie avamel ra baraie bargozari iek barnameh dar nazar gereft. 
 


Hamid Farhoudi I am very grateful for all your efforts to bring the masters to Ottawa.Please keep up the good work .

Email From User
Send Date : Wednesday, May 21, 2014
Name Zohreh Khoee Ward
Email zkhoee.ward@gmail.com
Phone  
Message I have attended many events at the University of Ottawa's Alumni Theatre. Being an architect by profession I find that it is well designed for its purpose, the seats have very good visibility of the stage, they are comfortable and the acoustics of the hall is excellent. I have not found this combination in most of the other venues in Ottawa. Thank you Mr Fallahi, I hope to see many more shows there. Zohreh Khoee Ward  

Visit Count : 2251
Date : 5/12/2014
SPONSORS
Visit Counter today : 78 this month : 4839 this year : 59111